Učenje rezanja s škarjami

 Rezanje s škarjami je ena izmed dejavnosti, ki spodbuja gibljivost dlani in prstov. Pomembna je za razvijanje fine motorike in kasneje grafomotorike, ki vpliva na pisanje otroka. Slaba grafomotorika se lahko kaže kot oblikovanje okornih črk ali črk nepravilnih oblik, premočan pritisk na papir, počasno pisanje. Težave z grafomotoriko lahko pri otroku povzročijo, da se otrok že na začetku šolanja sreča z neuspehom, ki pa lahko močno vpliva na njegovo samopodobo in voljo do šolskega dela.

Pod nadzorom odraslih se otrok lahko uči rezati že od drugega leta naprej. Vsekakor pa je to odločitev staršev, ki svojega otroka in njegove sposobnosti najbolj poznajo. Otrok naj na začetku učenja papir trga s prsti, kasneje pa mu za to opravilo ponudimo škarje. Na začetku je najbolj primerna dejavnost za učenje rezanja ta, da otroku ponudimo škarje in papir. Otrok papir poljubno reže, saj bo na ta način pozoren le na premikanje roke in upravljanje škarij. Kasneje reže po črti, nato različne oblike.

Pomembno je, da pred začetkom učenja rezanja otroku pokažemo, kako se škarje drži in kako z njimi režemo. Škarje morajo biti majhne in primerne za otrokovo roko. Če je otrok levičar, mu ponudimo škarje za levičarje.


Če nas skrbi, da se bo otrok kljub naši prisotnosti s škarjami urezal, lahko kupimo škarje s plastičnim rezilom, ki režejo samo papir in se z njimi ne mora urezati. Vsekakor pa so boljše navadne, s kovinskim rezilom.

Da bo rezanje bolj zanimivo, naj na koncu nastane nek izdelek.

Spremeni se v frizerja in dolgolascem postrizi in oblikuj lase. Lahko pa izrežeš tudi po sledeh dežja.

Komentarji